Nagymamáink idejében még mindenki könnyedén bánt a tűvel és cérnával, az életben maradás egyik alapfeltétele volt ez, míg napjainkban a fiatalok többségének a cérna befűzése is gondot jelent.
A varrógépen varrás egy kezdőnek talán túl bonyolultnak tűnik. Nem kell azonban kétségbe esni, a legtöbb ember, aki meg akarja tanulni, az meg is tudja. Valódi antitalentumnak kell lenni, hogy ez ne jöjjön össze.
Bizonyára jó lenne saját ruhákat varrni, vagy esetleg a családtagokat is megörvendeztetni, spórolni a ruházkodáson vagy kiélni a kreativitásunkat. No meg persze, ha már van egy spéci varrógépünk, akkor ne csak a por álljon rajta, hanem tudjuk is használni.
- Keressük meg a varrógépet és a használati utasítását. Ha nincs varrógép, akkor döntsük el, hogy milyet szeretnénk és vásároljuk meg. A mostani gépek használati utasítását általában az interneten is meg lehet találni.
Varrógépünkön legyen egyenes, cikk-cakk öltés és gomblyukvarró program. Nem a jó varrógép varázsol bennünket mesterré, de hozzájárul, hogy munkánkkal zökkenőmentesen haladjunk, és hogy a kezdők se kedvetlenedjenek el túlságosan. A varrógéphasználók többsége jobban kedveli a fém alkatrészes, klasszikus modelleket, de a legfontosabb, hogy gépünk öltései szépek és egyenletesek legyenek. Napjainkban többféle sokfunkciós gép kapható, de az igazán jó varrógép megvásárlása komoly beruházás. Nagyszerű használt gépekre bukkanhatunk azonban szaküzletekben, illetve interneten, újsághirdetésekben is. Ha kezdők vagyunk, kiváló szolgálatot tehet egy jó barát, aki ismeri a varrás minden csínját-bínját. Mielőtt megvennénk a kiválasztott gépet, kérjük ki a véleményét. Előbb egy olcsó gépet vásároljunk, s ha a varrás megszállottjává válunk, csak akkor ruházzunk be bonyolultabb modellekbe.Az overlock funkcióval (dupla szálas szegőöltés) ellátott varrógép nagyszerűen eltisztázott széleket eredményez. Remek találmány, de nem létfontosságú, használata azonban megkönnyítheti a munkát.
- Szánjuk rá az időt a használati utasítás elolvasására. Általában képek is segítik a tájékozódást.
- Helyezzük üzembe a varrógépet a használati utasítás alapján, majd kezdjünk el ismerkedni a leírás alapján az alkatrészeivel.
- A varrógép befűzésétől nem szabad megijedni, minden varrógépen ugyanúgy kell befűzni a cérnát, ráadásul a modernebb gépekre már rá is van applikálva a műveletsor.
- Célszerű az egyenes és cikk-cakk öltéseket begyakorolni egy próbaanyagon, hiszen úgyis ezek az öltéstípusok a leggyakrabban használtak. Ha már profin varrunk, akkor érdemes a többi öltéstípussal próbálkozni, akkor már úgyis gyerekjáték lesz.
- Ha sikerült begyakorolni az öltéseket, akkor érdemes 2 anyagdarabot összevarrni.
- Ha már megbarátkoztunk a varrógéppel, akkor jöhetnek az ügyesebb feladatok: kanyarodás a varrógéppel, tűcsere, kelmék különféle összevarrása, gomblyukvarrás, nadrágszár felhajtás, nadrágszár leengedés, különböző felhajtások, egyéb technikai megoldások.
- Fontos, hogy a varrásra mindig szakítsunk időt, mint ahogyan a gyakorlásra is. Ha kevesebb időnk van, vagy túl macerás elszakadni a gyerekektől, családtól, akkor inkább válasszunk egy jobb agyféltekés varrótanfolyamot, ahol kiszakadva a megszokott környezetből, segítséggel tudja megtanulni az alapokat.
Szeretnél hasonló ötleteket kapni, vagy fejlesztenél varrótudásodon? A kreatív varrás tanfolyam a legjobb lehetőség számodra!
Vélemény, hozzászólás?